Očkování

Klíšťová encefalitída

Klíšťová encefalitida je virové onemocnění způsobené napadením infikovaného klíštěte. Infikovaná klíšťata se vyskytují téměř po celé ČR. Můžete je chytit i na zahrádce nebo při procházce v městském parku. ČR má nejvyšší výskyt z celého dnešní EU.

Onemocnění
Probíhá většinou dvoufázově – 1. fáze se projevuje nespecifickými “chřipkovými” příznaky, ve 2.fázi se objevují vysoké horečky, kruté bolesti hlavy, zvracení, světloplachost, projevy poškození centrální nervové soustavy -ztuhlost svalů šíje, svalový třes, obrny nervů, dezorientace, závratě. Akutní stav trvá 2-3týdny. Po prodělání onemocnění mohou vzniknout trvalé následky jako chronické bolesti hlavy, únavový syndrom, poruchy soustředění, deprese, nervové obrny.

Léčba
Pouze symptomatická, jedná se o virové onemocnění, proto jsou antibiotika neúčinná.

Prevence
1. Ochranné oblečení, repelent

2. Očkování
Očkování lze aplikovat během celého roku. Člověk je chráněn po druhé dávce již za 14 dnů. Očkování se skládá ze tří hlavních dávek, které se obnovují po určitém časovém období. Díky aktivitě klíšťat v teplých měsících je však v tomto období potřeba uzpůsobit průběh očkování.

ZIMNÍ OBDOBÍ
V chladných měsících, kdy klíšťata ještě nejsou aktivní, je doba mezi jednotlivými dávkami delší než v měsících, kdy je možnost nákazy vyšší. První dvě dávky se aplikují v rozmezí 1 – 3 měsíce, třetí dávka 5 – 12 měsíců po dávce druhé. První přeočkování bývá po 3 letech, další po 3 – 5 letech v závislosti na kondici a věku očkované osoby. Kratší, 3leté intervaly se týkají osob starších 60 let a jedinců s oslabenou imunitou.

LETNÍ OBDOBÍ
V letních měsících, díky aktivitě klíšťat je nutné zkrátit dobu mezi aplikacemi prvních dvou dávek. Během tohoto období je zapotřebí se před klíšťaty chránit tak, jako byste nebyli očkováni. První dvě dávky se aplikují v rozmezí 14 dnů, třetí dávka 5 – 12 měsíců po druhé dávce. První přeočkování bývá po 3 letech, další po 3 – 5 letech v závislosti na kondici a věku očkované osoby. Kratší, 3leté intervaly se týkají osob starších 60 let a jedinců s oslabenou imunitou.

V naší ordinaci standartně očkujeme očkovací látkou FSME-IMMUN. Vakcíny jsou k dispozici v ordinaci, není potřeba vyzvednout v lékarně. Cena 1 očkovací látky je 750 Kč, za aplikaci očkovací látky účtujeme dle ceníku naší ordinace 100Kč.

Žádejte svoji pojišťovnu o příspevek na očkovací látku!! Aktuální příspěvky jednotlivých pojišťoven naleznete zde